HOPES Burs Programı

HOPES (Suriyeliler için Yüksek Öğrenim Fırsatları) Avrupa Birliği Güven Fonu’nun Suriye Krizi için oluşturduğu Bölgesel Güvenlik Fonu-MADAD- tarafından finanse edilmektedir. Orta öğretim çağı sonrası yaşlardaki Suriyeli mültecilerin durumlarını önemli ölçüde iyileştirmek ve onları kendi ülkelerini yeniden inşa etmeye hazırlamayı amaçlamaktadır.

Bir çok faaliyetin yanısıra, HOPES Türkiye’deki Suriyeli Mülteciler için Türk devlet üniversitelerinde lisans ve yükseklisans programları için burs sağlamaktadır. Bunu en etkili şekilde yapabilmek için, HOPES UNHCR’ın DAFI Türkiye programını tamamlayıcı nitelikte bir rol üstlenerek UNHCR ve YTB ile ortaklık oluşturmuştur.

Burs alanları,miktarları, değerlendirme kriterleri, dil yeterlilikleri, seçim, bursların sonlandırılması ile ilgili tüm detaylar için DAFI Bursları ile ilgili kısma bakabilirsiniz DAFI

Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin yüksek öğrenime erişimleri ile ilgili bilgi sağlamak ve başvuranları süreçte doğru yönlendirmek üzere bir HOPES danışmanı çok kısa bir süre sonra Ankara’da olacaktır. Ayrıca, HOPES öğrenimleri boyunca bursiyerlere danışmanlık desteğinde de bulunacaktır.

Bursiyerlerin seçimi sırasında en önemli kriter akademik başarı ve korunma ihtiyaçlarıdır.

Bursların aylık ödemeleri ve finansal değeri UNHCR ve YTB bursları ile aynı olacaktır.

Daha fazla bilgi için HOPES websitesini ziyaret edebilir www.hopes-madad.org ya da Kottowski@daad.de adresi ile iletişime geçebilirsiniz.


İletişim Bilgileri

  • Telefon: 0850 455 0 982
  • E-Posta: suriyedestek@turkiyeburslari.gov.tr
TR BAŞVUR